Instytut Nauk o Polityce i Administracji

Roz. Textu

24 lutego 2014 roku

24 lutego 2014 roku gościem „Forum Politycznego” organizowanego przez Instytut Politologii i Posła Waldemara Sługockiego był Poseł na Sejm RP Waldy Dzikowski (Platforma Obywatelska) – wieloletni wójt gminy Tarnowo Podgórne, współautor jej gospodarczego sukcesu (od wielu lat w rankingach w pierwszej piątce najbogatszych i najlepiej zarządzanych gmin w Polsce). Obecnie członek Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Tematem jego wystąpienia były Praktyczne aspekty kampanii wyborczej do samorządu terytorialnego.

Na początku wystąpienia gość przedstawił swoje doświadczenia z transformacji gminy Tarnowo Podgórne i wyraził dumę z faktu, że położył fundament pod jej sukces. Waldy Dzikowski: „Ludzie oczekiwali szybkich zmian, ale najpierw trzeba było zaplanować następne 10-20 lat”. Dużą wagę przywiązywano do rozwoju nauki i rekreacji oraz tworzono miejsca pracy dla młodych ludzi, rozwijano budownictwo mieszkaniowe. Celem tych działań było zachęcenie do pozostania w gminie oraz stworzenie dogodnych warunków życia dla tych, którzy przyjadą do Tarnowa Podgórnego w poszukiwaniu pracy. Według posła najważniejsze jest myślenie, przewidywanie potrzeb.

Prelegent przedstawił się jako zwolennik wyborów bezpośrednich w samorządach oraz wprowadzenia we wszystkich gminach w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych, których zaletą jest zmniejszenie obszaru działalności politycznej, tym samym pozwala to na ograniczenie kosztów kampanii dla kandydata i przede wszystkim wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Zmiana prowadzi do rywalizacji „jeden na jednego”, co pozwala się sprawdzić, zebrać cenne doświadczenia. Waldy Dzikowski wskazał słuchaczom różnice między okręgami jednomandatowymi a wyborami proporcjonalnymi. W jego ocenie panaceum na zwycięstwo w wyborach nie jest sama kampania, która tylko lekko poprawia wizerunek. Jego budowanie z kolei jest długą drogą, zmusza do prowadzenia polityki „door to door”, bezpośredniego spotykania się z ludźmi. Wykład zakończyła dyskusja z zebranymi.